New York’ta çekilen ‘Zer’ filmine New York’ta gala

zer 2 (2)

Ergülen Toprak / New York 

Çekimlerinin bir kısmı New York’ta gerçekleştirilen yönetmen Kazım Öz’ün “Zer” filmi New York’ta bu hafta 500 kişilik bir galada sinemaseverlerle buluşacak.

New York’ta müzik eğitimi gören ve babaannesinin son nefesinde kulağına fısıldadığı bir şarkının sözlerinin peşine düşen filmin kahramanının geçmişe doğru yolculuğunu anlatan filmın arka planında Dersim Katliamı işleniyor.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle çekilen film, bu yıl gösterime hazırlanırken yine Kültür Bakanlığı tarafından sansüre takılmıştı.

Bir kısmı New York’ta çekilen filmin bazı sahneleri sansürlenince, birçok sinema salonu son anda gösterimleri iptal etmiş ve kamuoyundan sansüre karşı büyük tepkiler yaşanmıştı.

Dört dile çekilen ve 2016’da tamamlanan “Zer” filmi bu yıl ilk olarak Türkiye’de gösterime girdikten sonra birçok uluslararası festivalde gösterildi.

Geçtiğimiz haftalarda Duhok Film Festivali’nde açılış filmi olarak gösterilen “Zer” filmi, Fransa’daki 23. Nancy Uluslararası Film Festivali tarafından da prestijli bir ödül olarak kabul edilen “Grand Prix du Publique” ödülüne layık görülmüştü.

zer filmi

Amerika’da iki ayrı gösterim

Geçtiğimiz günlerde Pittsburgh’da Uluslararası Silk Screen Film Festivali’nde gösterilen film, bu hafta sonu da New York’ta izleyici ile buluşacak. Pittsburgh’daki gösterime katılan yönetmen Kazım Öz, Cumartesi akşamı SVA Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek özel gala için New York’a geldi.

Kürt yönetmen Öz yaptığı açıklamada, filmin hikayesinin bir kısmının New York’ta geçmesinden dolayı çekimlerin bir kısmını da New York’ta gerçekleştirdiklerini, bu yüzden de New York’ta özel bir gala organize ettiklerini söyledi.

Öz, filmin gösterildiği her yerde büyük ilgi görmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirtirken, “New York’ta bu yüzden geniş bir salon tuttuk. Filmin New York’ta da büyük ilgi göreceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Gala için sosyal medyadan tanıtımlara ağırlık verilirken, filmin biletleri de “Eventbrite” üzerinden satışa sunuldu.

Galanın biletlerine aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.eventbrite.com/e/zer-film-new-york-gala-tickets-37471079006

http://www.rudaw.net/turkish/culture/26092017

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s