Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

Ban Ki-moon’dan Kobani için acil çağrı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon

Ergülen Toprak / New York

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, IŞİD’in Rojava’nın Kobani kantonuna yönelik artan saldırıları üzerine uluslararası topluma acil harekete geçme çağrısında bulundu. New York’ta yasayan Kürtler de Kobani’ye destek için gösteri düzenledi.

Ban tarafından yapılan yazılı açıklamada, IŞİD’in son günlerde yoğunlaşan saldırılarının, Kobani’de bir süredir zaten yaşanan büyük insani trajediyi daha da arttıracağı uyarısı yapıldı. Saldırılarla birlikte çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini ve yaralandığını vurgulayan Ban, binlerce kişinin de evlerini terk ederek Türkiye sınırına geçtiğini belirtti.

Ban adına BM’nin resmi web sayfasında yel alan açıklamada, Kürtler ve Kobani ifadelerine yer verilmemesi dikkati çekerken, açıklamada, “Genel Sekreterin, insan haklarını ve uluslararası hukuku tanımayan terörist grup IŞİD’in kontrolüne gecen Suriye’nin Ayn al-Arab kentinde, yaşanan insanlık dışı ve barbarca gerçekleştirilen uygulamaların bir an önce sona ermesi ve sivillerin kurtarılması için uluslararası düzeyde sorumluluk duyan herkesi acil göreve çağırdığı” belirtildi.

Kobani’ye destek eylemi

Öte yandan New York ve New Jersey’de yasayan Kürtler de akşam saatlerinde New York’un en işlek meydanlarından biri olan Union Square’de bir araya gelerek Kobani’ye yönelik uluslararası sessizliğe tepki gösterdi. “Kobani yalnız değildir” pankartı açan grup, ABD ve BM’ye çağrıda bulunarak ISID saldırılarının durdurulmasını istedi.

Ayni meydanda Kürtler son haftalarda bir çok kez Kobani’ye destek gösterileri düzenlerken, Kürt-Amerikan toplumu tarafından daha önce de BM önünde ve Washington’da da Beyaz Saray önünde benzer gösteriler düzenlenmişti.

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: