Hamdi Ulukaya Yunanistan’da mülteci kampını ziyaret etti

_MG_9083

Ergülen Toprak / New York

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) aracılığıyla Suriye ve Kobanili mültecilere yardımda bulunan New York merkezli Chobani yoğurt firmasının sahibi Kürt işadamı Hamdi Ulukaya, Yunanistan’daki BM mülteci kampını ziyaret ederek mültecilerle görüştü.

Ege Denizi’ndeki Midilli (Lesbos) adasında BM mülteci kampını ziyaret eden Ulukaya, kampta bulunan mültecilerle görüştü ve yetkililerden bilgi aldı.

Türkiye’nin İzmir ve Manisa kentlerine yakın mesafede olan Midilli adası, Rojava ve Suriye’nin diğer bölgelerinden savaştan kaçarak Türkiye üzerinden botlarla Avrupa’ya giden mültecilere ev sahipliği yapıyor.

Halen 210 bin mültecinin bulunduğu Midilli adasına her geçen gün binlerce Suriyeli mülteci akın ediyor. AB sınırları içerisinde yer alan Yunan adası, Avrupa’da yeni bir yaşam kurmak için Türkiye üzerinden giden mültecilerin en çok rağbet ettiği adalardan biri olarak biliniyor.

_MG_9059

2 milyondan fazla Suriyeli mültecinin bulunduğu Türkiye’den Yunanistan’a kaçak göçmen batan botların batması sonucu son haftalarda yüzlerce kişi yaşamını yitirince, çok sayıda mülteci can güvenliklerini riske atmamak için karayolu ile Türkiye’nin AB sınırında olan şehri Edirne’ye yürüdü. Ancak sınır güvenliğini aşamayan binlerce mülteci halen Edirne’de bekletiliyor.

Amerikalı Kürt işadamı Hamdi Ulukaya geçen yıl Kobanili mülteciler için BM üzerinden 2 milyon dolar bağışlamıştı. Ulukaya bu yıl da mülteciler için “Tent” adlı bir vakıf kurarak yaşamı boyunca mültecilere servetinin yarısını bağışlayacağını duyurmuştu. Bloomberg’e göre Ulukaya’nın serveti 1,4 milyar dolar.

Ulukaya: Ben de ülkemden ayrılmak zorunda kaldım

Amerikan CNN kanalında “Money” programına konuşan Ulukaya, “Kendi işyerimde beş yıldır mültecileri çalıştırdığım halde mültecilerin yaşadığı dramın büyüklüğünü daha yeni yeni görebiliyorum. Bu iş bu noktaya gelmemeliydi. BM ve hükümet çökmüş halde. Bu yüzden ben de üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum” dedi.

Ulukaya, mültecilerle yakından ilgilenmesinin nedenini şöyle açıkladı: “Ben de Kürdüm. Kürtlerin hakları konusunda çok ilgiliydim. Birçok Kürt memleketinden ayrılmak zorunda kaldı, çünkü köyleri bombalandı. Ben de ülkemden ayrılmak zorunda kaldım. Aynı şeyleri yaşadığım için biliyorum, toplum tarafından kabul edilmeniz için bir işiniz olmalı. Bunun ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrendim,” diye konuştu.

Programda, BM’nin çok az sayıda mülteciye yardım ettiği ve Suriyeli mültecilerin büyük bir kısmının ise savaş koşullarında yüz üstü bırakıldığı belirtilirken, Ulukaya’nın da 600 mülteciye iş verdiği bilgisine yer verildi.

“Greek (Yunan) style” etiketiyle satılan Chobani yoğurdu, son yıllarda Amerika’da en hızlı popüler olan markalardan biri haline geldi.

CNN: Greek yogurt billionaire fills his plants with refugees

_MG_9061

_MG_9042

_MG_9025

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s