New York Türk Film Festivali’nde Kürtçe film gösterimi

festival

Ergülen Toprak / New York

Türk Amerikan Toplumu tarafından 27 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 14’üncü New York Türk Film Festivali’nde Kürt yönetmen Erol Mintaş’ın “Klama Dayika min (Annemin Şarkısı)” filmi de gösterilecek. Festivalin sponsorluğunu ise kısa sürede ABD’nin en zenginleri arasına girmeyi başaran Kürt işadamı Hamdi Ulukaya’nın sahibi olduğu Chobani yoğurt firması.

Turkish American Society tarafından her yıl düzenlenen New York Türk Film Festivali’nin 14’üncüsü 27 Mart Cuma günü “Ben O Değilim” filminin gösterimi ile başlayacak.

SVA sinema salonlarında gerçekleştirilecek olan festivale bu yıl bir Kürtçe film de dahil edildi. Kürt yönetmen Erol Mintaş’ın geçen yıl çektiği “Klama Dayika min – Song of My Mother (Annemin Şarkısı)” filmi, 29 Mart Pazar günü New York’taki izleyicilerle buluşacak.

Rudaw’a konuşan yönetmen Mintaş, filminin Boston Türk Film Festivali’nde de gösterileceğini söyledi. Filminin Boston ve New York’ta gösterilecek olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Mintaş “Bu tür festivaller hem sinemacıları bir araya getiriyor hem de ülke sinemasını yurtdışına taşıyıp tanıtıyor. Umarım gösterimlerimiz güzel geçer. Gurbeti anlatan filmimiz gurbetteki halkımızla buluşacak, onların film ile nasıl bir bağ kuracaklarını çok merak ediyorum açıkçası” dedi.

Daha fazla Kürtçe filmin Amerika’da gösterilmesi gerektiğini belirten Mintaş, “Keşke New York’ta bir Kürt Filmleri Festivali de yapılabilse, ne güzel olur” diye konuştu.

Toplam 8 filmin gösterileceği festivalde diğer filmler ise şöyle: “Silsile”, “Köksüz”, “Balık”, “Kumun Tadı”, “Kusursuzlar”, “Unutursam Fısılda.”

Bu arada Boston’daki festivalde yönetmen Derya Durmaz’ın filmi “Ziazan” filmi “En İyi Kısa Film İzleyici Ödülü”ne layık görüldü.

New York’ta geçtiğimiz günlerde, Ömer Altaş ve Cihad İlbaş’ın yönetmenliğini yaptığı  “Navê te çi ye? (Adın Ne?)” ve yönetmen Hüseyin Karabey’in “Sesime Gel” filmleri de gösterilmişti.

Kürt yönetmen Kazım Öz de bir bölümü New York’ta geçen “Zer” filminin çekimleri için New York’a gelmişti.

Festivalin sponsoru Chobani

14’üncü New York Türk Film Festivali’nin ana sponsoru ise ABD’de son yılların en popüler markalarından biri olan Chobani yoğurt firmasının sahibi Kürt işadamı Hamdi Ulukaya. Ulukaya’nın sahibi olduğu Chobani firmasına bağlı Shepherd’s Gift Foundation (Çoban Armağanı Vakfı) geçtiğimiz yıllarda New York Kürt Film Festivali’ne de sponsor olmuştu.

1972 Erzincan doğumlu olan Ulukaya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenciyken bir grup arkadaşıyla birlikte çıkardığı Erzincan İliç’in Sesi adlı yerel bir gazetede yazdıkları nedeniyle 1994’te gözaltında sorgulanır ve daha sonra ülkeyi terk etmek zorunda kalır. 2005 yılında New York’ta bir Yunan yoğurt firmasını alan Ulukaya kısa bir süre sonra Chobani firmasını zirveye taşıyarak ABD’de yılın işadamı seçildi. Beyaz Saray’da da Göç Komisyonu’nda yer alan Ulukaya, Kobani için de 2 milyon dolarlık yardımda bulunmuştu. Bloomberg’e göre Ulukaya’nın kişisel serveti 1 milyar doların üzerinde. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/culture/24032015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s