Güneştekin Armory Show fuarında

IMG_2785 (1) - Copy

Ergülen Toprak / New York

Türkiye’nin önde gelen ressamlarından Ahmet Güneştekin’in dünyayı dolaşan “Kökenin Yetisi” sergisinde yer alan “Yüzleşme Kostantiniyye” adlı eseri New York’ta düzenlenen Armory Show fuarında sergilendi.

Her yıl dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Armory Show fuarında tüm dünyadan 200’u aşkın galeriden yüzlerce seçkin sanatçının eserleri sergilendi. New York’ta 3  -6 Mart tarihlerinde her gün binlerce sanatseverin ziyaret ettiği sergi dün sona erdi.

Tüm dünyadan yüzbinlerce dolar değerindeki tablo ve eserlerin sergilendiği fuarda Türkiye’den de Kürt sanatçı Ahmet Güneştekin’in bir eseri yer aldı. Son iki yıldır New York merkezli Marlborough Galerisi ile çalışan Güneştekin’in ayna kullanarak çalıştığı ve birçok ülkede sergilenen üç boyutlu “Yüzleşme Kostantiniyye” adlı eseri Marlborough Galerisi tarafından sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

IMG_2783 (1) - Copy

Sanatçının resmi web sayfasında eser hakkında “Güneştekin’in kültür, tarih, zaman ve din kavramlarına bakışını ortaya koyuyor ve sanatçının mitolojik anlatıları soyut imgelere dönüştürme biçimlerini gösteriyor” denildi.

Sergiye büyük ilgi gösteren ziyaretçiler bol bol fotoğraf çekerken, sosyal medyada paylaşım yapmayı da ihmal etmedi.

http://rudaw.net/turkish/people-places/07032016

gunestekin armory2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s