BM 70. Genel Kurulu mülteci krizinin gölgesinde toplanıyor

4818368705_d8f96c0518_o

Ergülen Toprak / New York

Birleşmiş Milletler 70. Genel Kurulu New York’taki merkezince 193 üyenin devlet başkanları, başbakan, dişişleri bakanları ve üst düzey diplomatlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. Bir kez daha Suriye’deki iç savaş ve mülteci krizinin gölgesinde toplanacak olan Genel Kurulun bu yılki sürpriz misafiri ise Hıristiyan dünyasının ruhani lideri Papa Francis olacak.

Amerika kıtasındaki ziyaretine Küba ile başlayan Papa, ardından 6 günlük ABD ziyaretine çıktı. ABD gezisine Washington’da başlayan Papa, ABD Başkanı Obama, First Lady Michelle Obama ve kızları tarafından karşılandı. Papa, Cuma günü de BM 70. Genel Kurulu’nda 193 ülkenin temsilcilerine hitap edecek.

ABD’yi ilk kez ziyaret eden Papa Francis, Cuma günü BM Genel Kurulu’nda yapacağı konuşma ile Genel Kurula hitap eden ilk Vatikan Devlet Başkanı olacak. Papa, 11 Eylül saldırılarında yıkılan New York’taki İkiz Kulelerin yerine yapılan Dünya Ticaret Merkezi’ni de ziyaret ederek, saldırıda hayatlarını kaybedenler için geniş katılımlı bir ayin düzenleyecek.

Amerikan medyası geziye geniş yer ayırırken, büyük ilgi gören Papa Francis’in New York gezisi için New York polisi ve FBI da yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Panorama_of_the_United_Nations_General_Assembly,_Oct_2012

Gündem: Mülteciler ve yoksulluk

Resmi açılışı 15 Eylül’de gerçekleştirilen BM 70. Genel Kurulu’nun en yoğun haftası Papa Frnacis’in Genel Kurul’a hitap edeceği 25 Eylül’den sonra başlayacak ve takip eden hafta boyunca BM Genel Kurulu yılın en yoğun mesaisini yapacak.

BM’ye üye 193 ülkenin ağırlıklı olarak devlet başkanları, başbakan ve dışişleri bakanları düzeyinde temsil edileceği Genel Kurul çalışmalarına kabine üyelerinin yanı sıra üst düzey bürokratlar ve diplomatlar da katılacak.

BM Genel Kurulu’nun gündeminde Suriye’deki iç savaş, mülteciler krizi ve yoksulluk gibi küresel konular var. Güvenlik ve barış konular da gündemin diğer önemli başlıkları arasında yer alıyor.

Katılımcılar, Genel Kurula hitap etmenin yanı sıra, panel, konferans, toplantılar ve ikili görüşmelere de katılarak devletler arasında yapılan anlaşmalara imza atacak.

Öte yandan BM Genel Kurulu’nu tüm dünyadan geniş bir medya grubu da takip edecek. BM Genel Kurulu salonu, liderlerden önce bazı medya mensuplarına açıldı. Bir çok TV muhabiri Genel Kurul kürsüsünden yayın yaparak izleyicilere gelişmeleri aktardı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s