Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, New York, People, Politics, Uncategorized

Leonardo Di Caprio’ya Oscar kazandıran film Kars’ta anlatılan bir efsaneden mi esinlendi?

 

.

Ergülen Toprak / New York

“Kar Korsanları” filminin gösterimi için New York’a izleyici ile buluşan Karslı yönetmen Faruk Hacıhafızoğlu, Leonardo Di Caprio’nun Oscar aldığı son filmi “The Revenant” filminde geçen at sahnesine benzer bir hikâyeyi  7 sene önce yazdığını söyledi.

New York 15. Türk Film Festivali’nin kapanış filmi olarak gösterilen “Kar Korsanları” filmi izleyiciden büyük beğeni aldı.

Türkiye’de 12 Eylül askeri darbesinin ardından Kars’ta yaşananları çocukların gözünden anlatan film, devletin kömürleri halka dağıtırken yaptığı ayrımcılığı gözler önüne seriyor.

Soğuk kış günlerinde yakacakları olmadığı için günlük ihtiyaçlarını gideremeyen ailelerin yardımına çocuklar yetişiyor. Korsan yöntemlerle devlet kurumlarından kömür kaçıran çocuklar bu sırada yapılan işkencelere tanık olur.

Geçtiğimiz yıl çekilen ve birçok festivalde ödül alan film, New York gösteriminde büyük beğeni toplarken, askeri darbe sonrası Kars’ta tanık olduğu işkenceleri hatırlayan bir kadın izleyici de soru-cevap sırasında yönetmene teşekkür ederken gözyaşlarına hâkim olamadı.

DSC_0004

Bir izleyici, yönetmen Hacıhafızoğlu’na, filmde çocukların birbirine abartarak anlattığı “karda donmamak için atın karnını kesip içine giren adamın” hikâyesi ile Leonardo Di Caprio’nun Oscar aldığı son filmi “The Revenant” filminde geçen at sahnesi arasındaki benzerliği sordu.

DSC_0034

Hacıhafızoğlu da 7 sene önce yazdığı bir hikâyeyi hatırlatarak “Onlar bizden aldı. Muhtemelen Berlinale’de aldılar” diyerek şakayla karışık yanıt verdi.

Sunucunun gülerek “O zaman aslında Oscar size verildi” demesi üzerine yönetmen Hacıhafızoğlu “Evet ama telif haklarımızdan vazgeçtik” diyerek esprili bir yanıt verdi.

Atın karnını kesen adam efsanesi Kars’ta uzun yıllardır anlatılan hikâyeler arasında yer alırken, bu yıl gösterime giren The Revenant (Diriliş) filminin de en çok tartışılan sahnelerinden biri oldu.

 

Festivalin sponsorları arasında yer alan Chobani yoğurt firmasının sahibi Kürt işadamı Hamdi Ulukaya da filmi izleyenler arasında yer aldı.

İzleyicilerle birlikte fotoğraf çektiren Ulukaya, sohbet sırasında filmi büyük bir beğeni ile izlediğini söyledi.

Ulukaya filmden sonra yönetmen ve festival düzenleyicileri ile birlikte yemek yedi. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/culture/050420162

DSC_0002

 

DSC_0050
DSC_0039

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: