BM’de konuşan Papa’dan küresel güçlere ‘mülteci’ eleştirisi

4818368705_d8f96c0518_o

Ergülen Toprak / New York

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da savaşlar ve mültecilerin yaşadığı trajediler konusunda yetersiz kalan küresel güçlere eleştiriler yöneltti. Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty ise Alan Kurdi’nin ismini anarak, uluslararası toplumun mülteci sorununa çözüm bulması çağrısında bulundu. Açılışta konser veren Shakira da “Imagine (Hayal et)” şarkısını Alan Kurdi’ye adadı.

BM 70. Genel Kurulu, 193 üye devletin temsilcilerinin katılımıyla New York’ta başladı. On gün sürecek olan BM Genel Kurulu öncesi Amerika turuna çıkan Papa Francis, Küba ve ABD’nin başkenti Washington’un ardından New York’a geldi. Papa’yı New York’ta binlerce kişi sokaklarda karşıladı.

Aynı zamanda Vatikan Devlet Başkanı olan Papa’nın gelişi nedeniyle önceki yılların aksine BM Genel Kurul toplantısı için New York’ta olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, trafik ve günlük yaşam belirgin bir şekilde etkilendi.

Bu yıl yoksulluğa son vermek amacıyla özel bir ajanda ile toplanan BM Genel Kurulu, 2030’a kadar yoksulluğu ortadan kaldırmayı hedefliyor. BM’deki konuşmalara da Genel Kurul gündemi damgasını vurdu.

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Papa Francis de konuşmasında ağırlıklı olarak, açlık, yoksulluk, savaşlar, terörizm, mülteciler, çevre, kadın, dini özgürlükler ve eğitim hakkına yer verdi.

the pope

Devletler ve toplumlar arasında savaşlara son verilmesi çağrısı yapan Papa, İran’la Batı arasında yapılan nükleer anlaşmayı olumlu bulduğunu söyledi. Papa, Irak ve Suriye’de yaşanan iç savaşlardan dolayı da küresel güçleri yetersiz kalmakla eleştirdi. Papa. Suriye ve Irak’ta “insanların evlerini terk etmek veya kölelik arasında tercih yapmakla karşı karşıya kaldığını” söyledi.

Papa’nın BM ziyareti nedeniyle BM “gözlemci üyesi” olan Vatikan’ın bayrağı da göndere çekildi. Aynı statüde olan Filistin için de önümüzdeki hafta yapılacak etkinlikte Filistin bayrağı ilk kez göndere çekilecek.

Öte yandan, Papa Genel Kurul öncesi, sabah erken saatlerde sınırlı sayıda BM çalışanı ile bir araya geldi. BM’nin 4 bin 758 çalışanının Papa buluşmasına katılmak istemesi üzerine çekilen kura ile 350 kişi Papa ile buluşma fırsatı bulabildi.

Ban Ki-moon ile birlikte BM çalışanlarına hitap eden Papa, yoğun bir ilgi ve sevgi gösterisi ile karşılaştı. Alkışlar ve sevinç çığlıklarının atıldığı toplantıda, Papa buluşmaya katılma şansı elde edemeyen BM çalışanlarında da esprili bir şekilde selam gönderdi. Papa, “Kurada kazanamadıkları için gelemeyenler” ifadesini kullanınca salonda bulunanlar kahkahalarla karşılık verdi.

the pope and ban

BM binası içinde elektrikli bir araçla Genel Kurul salonuna ulaşan Papa, konuşmasının ardından 11 Eylül saldırılarında hayatlarını yitirenleri anmak için yeni yapılan Dünya Ticaret Merkezi’ni ziyaret etti. Manhattan’da Papa’nin geçtiği cadde ve sokaklarda bekleyen binlerce kişi de Papa’ya sevgi gösterisinde bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban K-moon, Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty ise yaptıkları konuşmalarda, Genel Kurul gündemi olan yoksullukla mücadele konusunda önemli mesajlar verdi.

Genel Kurulda konuşan Danimarka, Almanya, Hırvatistan, Hindistan, Kolombiya, Nijerya, Uganda ve Finlandiya gibi ülkelerin liderleri de BM’nin bu yıl başlayan ve 2030 yılına kadar devam edecek olan Sürdürülebilir Kalkınma Programı kapsamında yoksullukla mücadele içerikli konuşmalar yaptı ve BM programına tam destek verdi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Shetty konuşmasında yoksulluğun yanı sıra mülteciler konusunu da gündeme getirdi. Shetty, Bodrum’da cansız bedeni sahile vuran Alan Kurdi’nin ismini anarak, uluslararası toplumun mülteci sorununa da çözüm bulması çağrısında bulundu.

shakira

Dünyaca ünlü şarkıcı Shakira da Genel Kurul açılışı için verdiği konserde söylediği John Lennon’ın “Imagine (Hayal et)” adlı şarkısını Alan Kurdi’ye adadı.

Bu arada Nobel ödüllü Pakistanlı kadın hakları aktivisti Malala Yousafza BM’de düzenlediği basın toplantısında, IŞİD tarafından kaçırılan Ezidî kızlarıyla ilgili, “Artık bu haberleri bile izleyemiyorum. Korkunç şeyler yaşıyorlar. Tüm dünya onları kendi çocukları gibi görmeli ve onlara sahip çıkmalı” dedi.

malala un

Kendisi de bir dönem Taliban mağduru olan ve kadınların eğitim hakkı için verdiği mücadele ile tüm dünyada tanınan Yousafza, IŞİD’den kurtarılan Ezidi kızları ve kamplarda yaşayan çocuklara eğitim desteği verilmesi için tüm dünyanın seferber olmasını istedi. Yousafza, “Umarım dünya liderleri bunları görür ve sesimize kulak verir,” diye konuştu.

BM Genel Kurulu Ekim’e kadar sürecek. BM ajandası üzerinde yapılan görüşmeler tamamlandıktan sonra Genel Kurul’da uluslararası krizler ve anlaşmazlıklar görüşülecek. (Rudaw)

http://rudaw.net/turkish/world/26092015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s