Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, kurds, New York, Uncategorized

National Geographic’ten İŞİD belgeseli: “Yeryüzü Cehennemi”

National Geographic belgesel 2

Ergülen Toprak / New York

Dünyanın en büyük belgesel kanalı National Geographic, İŞİD’in ortaya çıkışını anlatan “Yeryüzü Cehennemi” isimli bir belgesel yaptı. Oscar ve Emmy ödüllü Sebastian Junger and Nick Quested imzalı belgeselde Suriye’deki iç savaş, mülteci krizi ve Kürtlerin İŞİD’le savaşı konuları da işleniyor.

Oscar ve Emmy ödüllü belgeselciler Sebastian Junger and Nick Quested tarafından yönetilen ve çekimleri 2015 ve 2016’da yapılan belgesel ilk kez bugün New York’ta Tribeca Film Festivali’nde izleyici ile buluşuyor.

Orijinal adı “Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of ISIS” olan “Yeryüzü Cehennemi: Suriye’nin Düşüşü ve İŞİD’in Yükselişi” isimli belgesel, festival boyunca 26 Nisan – 30 Nisan tarihlerinde dört gün üst üste gösterilecek.

Belgeselde İŞİD’in yükselişi ve Ortadoğu’yu cehenneme çevirmesi ve Suriye iç savaşının milyonlarca mültecinin hayatlarını nasıl alt üst ettiği tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor.

National Geographic belgesel 1

Haziran ayında National Geographic Channel’da gösterilecek olan 1 saat 39 dakika uzunluğundaki belgeselin çekimleri 2016 yılında tamamlandı.

Belgesel için çoğu Suriye, Irak ve Türkiye’de olmak üzere 1000 saatlik çekim yapılırken, Rojava ve Halep, Şengal, Kandil ve Irak Kürdistan Bölgesi’nde peşmerge komutanlar, PKK liderleri, YPG’li savaşçılar ve aralarında Ezidîler’in de yer aldığı çok sayıda Kürt mültecilerle yapılan röportajlar yer aldı.

Belgeselde bir süre önce görevden alınan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael T. Flynn’le belgesel kapsamında yapılan ve daha önce yayınlanmayan bir söyleşi de yer alıyor.

http://www.rudaw.net/turkish/world/260420173

National Geographic belgesel 3

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: