Advertisements
//
You're reading...
headlines, New York, People, Uncategorized

Hamdi Ulukaya’dan yeni bir proje: Kim milyarder olmak ister?

hamdı ulukaya - Copy

Ergülen Toprak / New York

Başlattığı projeler ve aldığı kararlarla her fırsatta adından söz ettirmeyi başaran Chobani Yogurt kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya yine konuşulacak bir projeye imza atiyor. Amerika’da şansını denemek isteyen girişimcilere yönelik bir destek projesi başlatan Ulukaya, Chobani markası gibi Amerika’da kısa sürede trend olacak ve milyar dolarlık ciroya ulaşma potansiyeli taşıyan ürün ve konseptlere öncelik tanıyacak.

Ulukaya’nın yeni projesinin hedef kitlesi Türkiyeli genç girişimciler veya yeni açılan şirketler. Son yıllarda Amerika genelinde hem iş hayatındaki başarılar hem de yaptığı çıkışlar nedeniyle medyanın gündeminden düşmeyen Ulukaya, bu kez kendi adıyla girişimcilere ve iş hayatında dahiyane fikirlere sahip olanlara destek projesi başlattı.

Amerika’daki başarıları Türkiye’den de yakından takip edilen Hamdi Ulukaya girişimcilik konusundan kendisine gelen binlerce destek talebine “Hamdi Ulukaya Girişimi” isimli proje ile yanıt verdi. Türkiye’den proje için başvuranlar için yalnızca iki şart var: Başarı olacağına inandığı bir fikir veya şirket ve de Amerika vizesine sahip olmak.

Proje için başvurular 30 Nisan’da sona erecek. Proje için twitter’da @ulukayagirisimi başlatan milyarder işadamı, bugün twitter’da yaptığı açıklamada “Girişim hayalleri olan gençleri ve pazarda ürünü olan startupları New York’a davet ediyoruz. 30 Nisan son gün!”

Proje kapsamında seçilen 24 kişi ve 6 yeni şirketin temsilcileri bir yıl boyunca İstanbul ve New York’ta fikir ve konseptlerini geliştirmek için alanında kendini kanıtlamış isimlerle laboratuvar çalışmalarına katılacak.

Kısa bir süre önce yayınlanan “Bir Türkiye Hayali” kitabının yazarı New York Üniversitesi profesörlerinden Selçuk Şirin’in de aralarında bulunduğu danışmanlar da proje süresince girişimcilere gelişim seminerleri verecek.

Ulaşım, konaklama, harcırah dahil tüm masrafların Hamdi Ulukaya tarafından karşılanacağı bir yıllık çalışmanın ardından Chobani markası gibi kısa sürede başarılı olacağına inanılan bir veya birden fazla ürün ve konseptler desteklenerek pazara sürülecek.

Ulukaya TIME dergisinin listesinde

Öte yandan TIME dergisi tarafından dün açıklanan “Yılın En Etkili 100 Kişisi” listesinin “Çığır Açan” kategorisinde bu yıl Hamdi Ulukaya’ya da yer verildi. Ulukaya’nın ardından listede ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner yer aldı.

Türkiye’den TIME listesine giren ikinci isim ise “Liderler” kategorisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de TIME listesinde yer aldı.

Ulukaya geçtiğimiz günlerde ABD’nin en eski ve en çok izlenen televizyon programı “60 Minutes”a da konuk olarak adından söz ettirmişti.

Ulukaya’nın kurucusu ve CEO’su olduğu Chobani yoğurt markası kısa bir süre önce Fast Company tarafından yayınlanan “en yenilikçi şirketler” listesine de girmeyi başarmıştı.

Chobani markası, Kürt işadamı Hamdi UIukaya’nın geçtiğimiz yıllarda mültecilere yaptığı yardımlar ve şirket çalışanlarına verdiği hisseler nedeniyle Amerika toplumu tarafından yardımsever ve mülteci dostu bir marka olarak tanınıyor.

Forbes dergisinin 2016 verilerine göre Hamdi Ulukaya’nın kişisel serveti 1.92 milyar dolar.

http://www.rudaw.net/turkish/world/220420173

Chobani’s founder Ulukaya donates $700 million to refugees

hamdı ulukaya

 

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: