Advertisements
//
You're reading...
headlines, Politics

ABD’li Profesör: Rusya Türkiye ve NATO’ya mesaj vermek istemiş olabilir

MReynolds

Ergülen Toprak / New York

Princeton Üniversitesi Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Michael A. Reynold, Rus uçaklarının Türkiye hava sahasını ihlal etmesinin altında bir mesaj olabileceğini söyledi.

Rûdaw’a konuşan Osmanlı ve Rus imparatorluklarının yıkılışını ele elan “Shattering Empires (Darmadağın İmparatorluklar)” kitabının yazarı Amerikalı Reynolds, Suriye eksenli Ortadoğu’da giderek büyüyen krizi değerlendirdi.

Prof. Dr. Reynolds, Rusya’nın Türkiye hava sahasını ihlal etmesi konusunda,“Rus pilotları, yetersiz deneyimlerinden dolayı böyle bir hataya yol açmış olabilirler, ancak Rusya’nın böylesi bir manevra ile Türkiye ve NATO’ya bir mesaj verme ihtimali de sözkonusu olabilir” diye konuştu.

Uzman, Rusya’nın Suriye meselesine bu şekilde dahil olmasının asıl nedeninin, ABD’nin Esad rejimini devirme çabalarınaı engellemek olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Rusya’nın bu müdahalesi, Moskova’nın Washington karşısında bir miktar inisiyatif ele geçirmesini sağlamak ve Rusya’nın Ukrayna’daki pozisyonunu  güçlendirmektir. Rusya’nın Suriye’de fazla bir gücü yok ve bu askeri varlığı sonucu değiştirmeğe yetmez, ancak ABD’yi kendi kabul edeceği ortak bir çözüme razı etmeye uğraşıyor.”

Ortadoğu ve Rusya üzerine çok sayıda makalesi de bulunan Prof. Dr. Reynolds, geçen Ağustos ayında Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’i de ziyaret ederek bazı görüşmeler yapmış ve gözlemlerde bulunmuştu. (Rudaw)

http://rudaw.net/turkish/middleeast/061020151

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: