ABD’li Profesör: Rusya NATO’ya mesaj vermek istemiş olabilir

MReynolds

Ergülen Toprak / New York

Princeton Üniversitesi Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Michael A. Reynold, Rus uçaklarının Türkiye hava sahasını ihlal etmesinin altında bir mesaj olabileceğini söyledi.

Rûdaw’a konuşan Osmanlı ve Rus imparatorluklarının yıkılışını ele elan “Shattering Empires (Darmadağın İmparatorluklar)” kitabının yazarı Amerikalı Reynolds, Suriye eksenli Ortadoğu’da giderek büyüyen krizi değerlendirdi.

Prof. Dr. Reynolds, Rusya’nın Türkiye hava sahasını ihlal etmesi konusunda,“Rus pilotları, yetersiz deneyimlerinden dolayı böyle bir hataya yol açmış olabilirler, ancak Rusya’nın böylesi bir manevra ile Türkiye ve NATO’ya bir mesaj verme ihtimali de sözkonusu olabilir” diye konuştu.

Uzman, Rusya’nın Suriye meselesine bu şekilde dahil olmasının asıl nedeninin, ABD’nin Esad rejimini devirme çabalarınaı engellemek olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Rusya’nın bu müdahalesi, Moskova’nın Washington karşısında bir miktar inisiyatif ele geçirmesini sağlamak ve Rusya’nın Ukrayna’daki pozisyonunu  güçlendirmektir. Rusya’nın Suriye’de fazla bir gücü yok ve bu askeri varlığı sonucu değiştirmeğe yetmez, ancak ABD’yi kendi kabul edeceği ortak bir çözüme razı etmeye uğraşıyor.”

Ortadoğu ve Rusya üzerine çok sayıda makalesi de bulunan Prof. Dr. Reynolds, geçen Ağustos ayında Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’i de ziyaret ederek bazı görüşmeler yapmış ve gözlemlerde bulunmuştu. (Rudaw)

http://rudaw.net/turkish/middleeast/061020151

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s